22.09 – 28.10.2017
Wystawa fantastyczna / Mariusz Tarkawian

Jaki ma sens mówienie o przyszłości? (…) O przyszłości się nie mówi, przyszłość się tworzy. Oto kieliszek koniaku. Jest pełny. Sprawię, że będzie pusty. O tak. Pewien mądry człowiek powiedział, że przyszłości nie sposób przewidzieć, ale można ją wynaleźć.
– Arkadij i Borys Strugaccy, Pora deszczów
 
 

fot. Aga Bilska / warszawawarsaw.com

Mariusz Tarkawian to kronikarz, inwentaryzator, dokumentalista, ale też interpretator. W graficznych komentarzach opisuje współczesną rzeczywistość, przeszłość i przyszłość sztuki. Przez kilka lat, obserwując twórczość innych artystów, a później uważnie i dokładnie kopiując ich dzieła w swoich szkicownikach, zbudował ogromną rysunkową encyklopedię historii sztuki (W poszukiwaniu sztuki, zbiór ponad 2000 prac). Jednak najwięcej wydarzeń, sytuacji, wielkich idei, przełomowych wiadomości i transformacji jest tam, gdzie jeszcze nic się nie zaczęło. Najciekawsze jest to, co niepewne i niesamowite, trochę prawdopodobne, a trochę wymyślone. Tarkawiana fascynuje ludzka możliwość przewidywania. To, że człowiek nieustannie planuje i mimowolnie szykuje sobie przyszłość.

Wystawa fantastyczna to rysunkowe fantasy, to projektowanie i tworzenie przyszłości. Rysunki są ostrzegawczymi scenariuszami, wynajdywaniem i oswajaniem tego, co sztukę wkrótce spotka.

Wystawa otworzyła się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2017.