21.08 –  20.09.2014
Miliard jeden / Kijewski / Kocur

Instalacja duetu artystycznego Kijewski&Kocur pt. Miliard jeden to hipnotyzująca rzesza klęczących figurek Mao Tse-tunga, władcy miliarda dusz. W 2000 roku Małgorzata Malinowska stworzyła prototyp rzeźby i od tego czasu projekt wciąż pozostawał w procesie. Wystawa w galerii Propaganda będzie jak dotąd pierwszą tak rozbudowaną prezentacją koncepcji artystów.

Tłum, olbrzymia niepoliczalność, masowość - dzięki takiemu wymiarowi praca zyskuje znaczenie totalne. Ujednolicenie i otwarcie na nieskończoną perspektywę rozbija wymierny pierwiastek jeden zasygnalizowany w tytule i pozostający warunkiem ekspozycyjnym, wyraźnie zwerbalizowanym przez autorów:

„Miliard jeden”. I w związku z tym nie będzie możliwości, powiedzmy, eksponowania trzech na wystawie, ale 10 plus 1, 100 plus 1, 1000 plus 1.

[Marek Kijewski, rozm. Marek Goździewski i Joanna Rentowska]

Praca zespołu Kijewski&Kocur ma w sobie coś z oksymoronu; zderzenie czegoś skonkretyzowanego z nieokreślonym zbiorem stanowi poniekąd obraz społeczeństwa, wizję konstrukcji świata. Widok legionów zmultiplikowanego chińskiego wodza momentalnie nasuwa skojarzenie z Armią Terakotową, czy też kompozycją rzeźbiarską Antony’ego Gormleya Pole, prezentowaną w warszawskim CSW w 1994 roku, którą Marek Kijewski był zafascynowany. Z kolei sama postać Mao w powściągliwej, modlitewnej pozie przywodzi na myśl wizerunek innego despoty - skruszonego Hitlera autorstwa Maurizio Cattelana (2001). Poprzez ten sam religijny gest, zakorzeniony w wierzeniach Zachodu, ale włożony w ręce totalitarnego przywódcy Wschodu, krzyżują się dwie strony świata.