20.09 – 19.10.2019
WGW 2019 / BZIK TROPIKALNY /

 Demián Flores,  Paweł KowalewskiMariusz TarkawianAda Zielińska oraz artyści anonimowi

„Bzik tropikalny jest faktyczną groźną chorobą nerwów w tropikach, powstającą pod wpływem szalonej temperatury, o jakiej żaden upał ukraiński bladego pojęcia dać nie może, następnie po wpływem pieprznych potraw, alkoholu i ciągłego widoku nagich, czarnych ciał.”

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Mister Price, czyli Bzik tropikalny

Podobno gdzieś w głębi (a często zaskakująco na wierzchu) wszyscy jesteśmy rasistami. Na dnie naszego człowieczeństwa leży lęk przed innymi, na którym budujemy swoje uprzedzenia. Ogląd każdej sytuacji zależy od tego, co do niej wnosimy, a jej przebieg od konfrontacji kontekstów, na których jest budowana.

W dramacie Witkacego pt. Mister Price, czyli Bzik tropikalny protagoniści konfrontują się z sytuacją, w której zmuszeni są przyjmować rolę kolonizatorów, choć chcą być biznesmenami. Z kolei tytułowy „tropik” budzi w nich przeróżne niekontrolowane żądze, których nie umieją dobrze nazwać.

Prace na wystawie Bzik tropikalny zachowują się podobnie – trudno dać im wiarę, że są tym, czym są. Często są wręcz wieloma rzeczami na raz. Wszystko zależy od naszego pierwszego spojrzenia, które z góry wiadomo, że będzie mylne.

Specjalne podziękowania dla Szymona Gutkowskiego oraz Ambasady Meksyku w Polsce.

Wystawa otworzyła się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2019.