16.03 – 18.05.2019
HOW TO TRAVEL / EWA DOROSZENKO, JACEK DOROSZENKO

Druga wystawa Ewy i Jacka Doroszenko w Propagandzie to rzeczywista nieprawda, lub też nieprawdziwa rzeczywistość. Poprzez zwielokrotnione przetworzenia elementów wyodrębnionych ze światów realnych i wirtualnych, stworzyli namacalne dowody na to, że dzisiejsze życie, świadomość, czy też podmiotowość rozciągają się dużo dalej poza nasze zmysły i podróżują po krainach zmediatyzowanego świata cyfrowego. How to Travel to wystawa-opowieść złożona z prac, które wymykają się prostej kategoryzacji i dyskutują z medium, w którym zostały wykonane. Zafascynowani współczesnymi technologiami przekazu informacji oraz ich niesamowitym potencjałem kształtowania stylu życia, bazując na obrazach z popularnych gier komputerowych i turystycznych przewodników, artyści badają formalne możliwości cyfrowych rozmyć, zniekształceń i niedoskonałości.

Przygotowywaniu wystawy towarzyszyła refleksja na temat funkcji współczesnej fotografii, która w budowaniu iluzorycznych wizji pejzażu zajmuje szczególne miejsce. Opierając się na spostrzeżeniach dotyczących relacji pomiędzy współczesnym podróżującym a otaczającym go krajobrazem, częściej polegającej na kompulsywnym fotografowaniu niż na bezpośrednim doświadczaniu, artyści kwestionują zaufanie do wirtualnie skonstruowanych obrazów. Czas zmienia swój kierunek, a miejsce przebywania jest zmultiplikowane i rozmyte. To nie jest już rzeczywistość wirtualna, tylko rzeczywista wirtualność.

Wernisaż: sobota, 16.03.2019 w godzinach 17:00 - 20:00.

Finisaż wystawy odbędzie się w ramach Nocy Muzeów 2019, 18 maja, w godzinach 19:00 - 23:00. 

O 20:00 rozpocznie się performans, w trakcie którego artyści wykonają specjalnie przygotowaną kompozycję dźwiękową, wykorzystującą instalacje znajdujące się w przestrzeni galerii.

 

Ewa Doroszenko— doktor sztuk plastycznych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), laureatka wielu konkursów, m.in. DEBUTS 2018 (doc! photo magazine), Young Lynxes 2018 (Contemporary Lynx), Debut 2018 (Lithuanian Photographers Association) oraz beneficjentka licznych programów rezydencyjnych: Re_Act contemporary art laboratory na Azorach w Portugalii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island — Resignified Lefkada w Grecji, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Jej prace publikowane były w magazynach takich jak Der Greif, Vice, NEO2, The Bosco Magazine, The Forumist, YET magazine, The Calvert Journal, Daily Serving, Metal, Flat Magazine, Detroit Center for Contemporary Photography.

www.ewa-doroszenko.com

 

Jacek Doroszenko— pracuje głównie w obszarze wideo, instalacji oraz dźwięku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Beneficjent licznych programów rezydencyjnych, m.in. Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island - Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, FIESP Cultural Center Ruth Cardoso w Sao Paulo, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Propaganda w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, The Herbert Art Gallery & Museum w Coventry, Galerii Kasia Michalski w Warszawie, Galerii Pauza w Krakowie, Klaipeda Culture Communication Center w Kłajpedzie, Institut für Alles Mögliche w Berlinie, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, Cidade das Artes w Rio de Janeiro. Występuje w duecie muzycznym Mammoth Ulthana oraz solo, a wraz z Ewą Doroszenko współtworzy projekt audiowizualny Soundreaming.

www.doroszenko.com