29.10 – 11.11.2019
HALUCY_NACJA / KOLEKTYW ZBIOROWY / JAKUB ŻULCZYK

Wystawa kolektywu Zbiorowy, inspirowana „Czarnym Słońcem” Jakuba Żulczyka. 

Pod koniec października nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się nowa powieść Jakuba Żulczyka “Czarne Słońce”. Mroczna, okrutna i dystopijna historia, której akcja toczy się w Polsce przyszłości. Prowokując do granic możliwości Żulczyk przedstawia satyrę na współczesną Polskę, w której można odnaleźć współczesność, a także rodzaj ostrzeżenia na przyszłość. Towarzysząc premierze, wydawnictwo Świat Książki oraz Galeria Propaganda zapraszają na wystawę, która podejmując wątki zawarte w książce stawia je w szerszym kontekście z pytaniem o to, dokąd prowadzi autorytaryzm i ideowe zaślepienie. 

Artyści o wystawie:
Obserwujemy jak język radykalnych ruchów przeszedł szturmem przez politykę, potem na długo zahibernował się w subkulturze, by dziś zaadoptować się do współczesnego świata i jego mediów. Tak powstała halucynacja, która nie próbuje być wiarygodna, ale jest niepokojąco bliska. 

Elementy nowej polityki historycznej i tożsamościowej. Wzornictwo narzędzi przemocy. Reklamy wykorzystujące faszystowskie rozwiązania formalne. Obiekty z hipotetycznej przyszłości, oswojonej z przemocą i przewlekłym stanem wyjątkowym. 

Wgląd w głowę kogoś, kto czuje się tam dobrze. 

Bierzemy ksenofobiczne lęki na warsztat, by skonfrontować się z własnymi politycznymi niepokojami. Podchodzimy do nich ostrożnie, ale z pewną dozą ciekawości. Nieśmiało pukamy do bram oblężonej twierdzy, zerkamy do środka przez szpary w murze.

Więcej o książce:
Inspiracją dla wystawy jest nowa książka Jakuba Żulczyka “Czarne Słońce”, która pojawi się w księgarniach 26 października. Akcja powieści toczy się w ojczyźnie przyszłości, w której wrogowie pozbawieni są wszelkich praw, a wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Za eliminację odpadów ze społeczeństwa odpowiedzialny jest lider neonazistowskiej bojówki, chodzące wcielenie absolutnego zła, człowiek mordujący dla samej przyjemności zabijania. Realizacja kolejnego rządowego zlecenia brutalnie przeorze mu świadomość i zmieni całe życie.

Artyści: ZBIOROWY: Jan Estrada-Osmycki, Grzegorz Jarzynowski, Marcin Jarzynowski, Wojtek Kostrzewa, Tycjan Knut, Paweł Lubiński, Szymon Małecki, Leszek Margasiński, Alex Pawlik, Michał Szudrawski

Kurator: Jacek Sosnowski / Galeria Propaganda

Współpraca: Jakub Żulczyk, Świat Książki

Koncepcja i komunikacja: sidorowicz.co

Identyfikacja wizualna: Michał Niedopytalski / niedopytalski.com
 

zdjęcia: Zuzanna Głód