01.12.2012 – 26.01.2013
Niebieski najpiękniejszy kolor świata /

“Nienawidzę ptaków bo robią dziury w najpiękniejszym i największym z moich dzieł” zanotował Yves Klein ponad pół wieku temu. Miał na myśli niebo. Tym samym w szczególny sposób wypełnił polecenie Cennino Cenniniego sprzed 600 lat, który zalecał, że “gdy przyjdzie ci używać błękitu weź taką ilość, jaką ci potrzeba.” Klein wziął wszystko. Przez wieki zmieniła się i symbolika i znaczenie błękitu. Z najdroższego i najcenniejszego, którym wypadało malować tylko rzeczy najważniejsze, stał się tani i popularny. Do tego stopnia, że dzisiejsi murarze zanurzają sznurek w ultramarynowym proszku, by odznaczyć na ścianie prostą linię, która i tak niebawem zniknie pod tynkiem, a niezliczeni użytkownicy Windowsów wiedzą, że niebieski ekran komputera jest końcem jego pracy. Każdy współczesny artysta sięga po błękit, gdy tylko ma na to ochotę, więc i wystawę można by urządzić na wiele sposobów.

Wybraliśmy jednak kilku takich artystów, którzy dostrzegają moc i wyjątkowość błękitu, dla których kolor ten stał się imperatywem i zastosowali go świadomie i celowo, choć z całkowicie odmiennych powodów. Stosując się do recept Cenniniego i idąc śladem, jaki wytyczył Klein łączą postawy tych dwóch wielkich osobowości, dwóch skrajnych indywidualności.

Artyści: 
Sharon Balaban, Andrzej Bielawski, Tomasz Ciecierski, Edward DwurnikPaweł Kowalewski, Edward Krasiński, Laura PawelaWłodzimierz PawlakAleksander Ryszka