04.08 – 22.09.12
Anatomia samolotu / Włodzimierz Pawlak

Znowu malarstwo i tylko malarstwo, może być i jest odpowiedzią na wszystko co nas dotyczy i dotyka. Jego zaistnienie nie jest nigdy bez przyczyny, ale ta może być zaskakująca, nieprzewidziana, nieświadoma lub przeciwnie dokonana z rozmysłem. Najczęściej jest to splot tych wszystkich możliwości, wewnętrznych przeżyć, nie zawsze dających się uchwycić w słowa, bo nie słowa są ważne, ale ono.

Impulsem do powstania tego najnowszego cyklu obrazów Anatomia samolotu wybitnego malarza, członka historycznej Gruppy, Włodzimierza Pawlaka były wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Katastrofa smoleńska stała się pretekstem poszukiwań odpowiedzi na pytanie, czy sztuka współczesna, a przede wszystkim malarstwo abstrakcyjne, może rezonować wydarzenia polityczne i funkcjonować w społecznym kontekście.

Cykl geometrycznych obrazów, które można również nazwać “analizą przystawalności trójkątów”, jest rozwijającą się opowieścią, a jednak oddala się od wszelkiego rodzaju narracji.

Pierwszy z obrazów przedstawia jedynie białą sylwetkę samolotu na uwodzicielsko czerwonym tle. Jego forma została zgeometryzowana, sprowadzona do prostego szkicu przywołującego na myśl papierową zabawkę dziecka, figurę origami. Cała kompozycja stanowi mocny znak. Jest to też, nie pierwsza u Pawlaka, wariacja na temat barw narodowych. Wyseparowany trójkąt samolotu na kolejnych obrazach zostaje zmultiplikowany, zamknięty w siatki “tablic dydaktycznych”, przeformułowany. Figura geometryczna staje się jednym z elementów układanki, jej magiczne znaczenie zaczyna przeważać nad dosłownym rozumieniem. Eksplozja trójkątów cichnie na mniejszych płótnach, które budzą skojarzenia ze zbliżeniem filmowym, są jak wniknięcie w strukturę poszczególnych klatek-tablic. Wyprowadzenie obszernego cyklu prac z jednej figury – trójkąta – kontrastuje z feerią użytych barw. Obrazy dosłownie wibrują kolorami, chwytają spojrzenie w pułapkę odważnych zestawień.