THE EDGE OF IT

Publikacja The Edge of It powstała w ramach projektu Peripheries of Europe Europe of Peripheries, którego założenia opierają się na symultanicznym realizowaniu dwóch pól działań. Jedno skupia się na wspólnym badaniu kondycji peryferii Europy, w którym udział bierze zespół profesjonalistów i powiązanych z nimi instytucji. Drugi sektor koncentruje się na zebraniu publiczności, jak najszerszej grupy ludzi zainteresowanych sztuką peryferyjną, niezależnie od tego kimkolwiek są i skąd pochodzą.

 

 

Efektem tej współpracy jest książka. Zbiór artykułów i wywiadów traktujących o sztuce współczesnej w kontekście kategorii mainstreamu i peryferii.
Nie jest to jednak statystyczny portret artystów offowych i artystów topowych – kto pije szampany, a kto igristoje, czyje zdanie się liczy, ma wartość rynkową, estetyczną – tylko dyskusja o tym, co istotnie wpływa na kształt sztuki współczesnej, co ją definiuje i jak ten proces się odbywa. Pytanie o wzajemną zależność między tym, co dzieje się w centrum uwagi, a tym, co rozgrywa się na poboczu, o to czy jest realna granica między jedną strefą działań, a drugą i jaką wartość ta granica ma. Pozycją wyjściową dla wszystkich zebranych tekstów jest krawędź, punkt mobilny, miejsce, w którym wcale nie okazjonalnie kwitną najbardziej interesujące, inteligentne, soczyste, często radykalne, rewolucyjne i zaangażowane zjawiska w sztuce współczesnej.

Każdy z artystów, kuratorów, kolekcjonerów i krytyków, z którymi toczy się rozmowa na swój sposób przekracza ten moment przejściowy między obrzeżem a centrum i wprowadza unikalną perspektywę na to, jak funkcjonuje świat sztuki. 

 

 

Udzielili wywiadów:

Marina Abramović
Amnon Barzel
Stéphane Bauer
Osman Djadjadisastra
Matthias Einhoff
Maja and Reuben Fowkes
Boris Groys
Jan Jeništa
Irena Lagator Pejović
Lucy Lippard
Andreas Nilsson
Petr Pavlensky
Karol Radziszewski
Stefan Riebel
Hrafnkell Sigurđsson
Sven Spieker
Rupert White
Alessandro Vitali
Piotr Wysocki
Frantisek Zachoval

 

Autorzy wywiadów:

Michał Fopp
Hlynur Helgason
Harriet Hawkins
Marcin Krasny
Krzysztof Kucharczyk
Paula Orrell
Dorota Sosnowska
Jacek Sosnowski
Paweł Sosnowski
Małgorzata Terlecka-Reksnis
Joanna Turek
Rupert White

 

Redakcja:
Dorota Sosnowska, Jacek Sosnowski

Epilog: 
Tomasz Kulka

Propaganda 2014

WspółpracaInstytut Adama Mickiewicza w Warszawie

Oprawa: twarda z obwolutą

Liczba stron: 170

Język: angielski

ISBN: 978-83-933966-8-9

Cena: 60 zł