PYROMANIAC'S MANUAL / ADA ZIELIŃSKA

Różni ludzie mają różne potrzeby. Moją potrzebą jest podpalanie.

Pyromaniac's Manual (Poradnik piromaniaka) opowiada historię mojego zamiłowania do destrukcji. Cyfrowa rzeczywistość pozwala przedstawić niebezpieczne sytuacje w satysfakcjonujący, rozrywkowy sposób. Bawię się więc voyeurystyczną naturą cyfrowego widza, chcącego być w centrum wydarzeń, a jednocześnie pozostającego w zaciszu wirtualnej przestrzeni.

Piromania jest zaburzeniem impulsywnym, w którym jednostka zmaga się z niekontrolowaną potrzebą wzniecenia ognia. To prawdziwe zaburzenie, jednak uchwycone na zdjęciu traci swój najbardziej przerażający aspekt – braku kontroli. Obserwowanie zniszczenia zyskuje terapeutyczny charakter, zarówno dla twórcy sytuacji, jak i jej obserwatora, chociaż w inny sposób. W tym przypadku przyjemność płynie nie tylko z samej piromanii, ale tez z możliwości obcowania z niebezpiecznymi zjawiskami. Piromaniak chce być oglądany, a piromania, jak każda mania, stanowi atrakcyjne widowisko, jeśli wyjaśni się ją w bezpiecznym otoczeniu.

Zderzenie piromanii z voyeuryzmem pomogło mi wytworzyć specyficzną relację z widzem, w której staję się przewodniczką bezpiecznie oprowadzającą po technikach podpaleń. Pyromaniac's Manual staje się zatem zapisem moich mrocznych tendencji, które, przepuszczone przez filtr mediów społecznościowych, niosą rozrywkę widzowi, a mnie ulgę.

 

Autorka: Ada Zielińska
Propaganda 2020
premiera w październiku