OPAŁKA INDEKS

Publikacja jest efektem wielogodzinnych rozmów z Romanem Opałką przeprowadzonych przez Joannę i Pawła Sosnowskich. Podczas długich spotkań artysta poruszał szereg kwestii dotyczących sztuki, filozofii oraz życia osobistego. Książka nie tylko stanowi wprowadzenie w "program" Romana Opałki, ale przede wszystkim dokumentuje jego barwne, bogate i intensywne życie.

 

 

Ujęty w hasła, odmienny od klasycznego spis treści, sugeruje specyficzny sposób narracji. Czytelnik nie musi ściśle trzymać się kolejności stron, może natomiast z łatwością wyszukać intrygujące go zagadnienie. Publikację  uzupełniają  zdjęcia, do tej pory niepublikowane, pochodzące w większości z prywatnych zbiorów. Dzięki nim poznajemy inną, mniej oficjalną twarz artysty znanego i cenionego na całym świecie. Opałka jawi się na nich jako osoba towarzyska, uwielbiająca przebywać w gronie przyjaciół, korzystająca z życia.

 

 

Fragment z książki:

Paweł Sosnowski: Czy nie przewiduje Pan w wyjątkowych wypadkach zastąpienia malarstwa dźwiękiem? Czy mógłby wystarczyć sam głos wyliczający liczby?

Roman Opałka: A nie, nie, bo chodzi o malarstwo. Mówiłem właśnie, że byłoby dramatem dla mnie spotkanie się z rozstaniem w tym sensie, jak funkcjonuje się w sytuacji na przykład utraty wzroku. Przeszedłbym na wyliczanie dźwiękowe? Byłoby to niemalarskim rozwiązaniem. Powtarzam jeszcze raz: doszedłem do koncepcji, którą nazywam malowaniem malarstwa. A zatem o malarstwo chodzi. Jak już nie będę miał możliwości choćby stania na nogach, może przynajmniej jedną liczbę domaluje trzęsącymi się rączkami – jak się trzęsą, to wzbudzają więcej litości, a ja jestem bezlitosny – więc wobec tego może dwie, trzy liczby – i do łóżeczka.

 


 

Redakcja:  Joanna i Paweł  Sosnowscy, Przemysław Kaniecki

Propaganda 2013

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 264

Język: polski

ISBN: 978-83-933966-7-2

Cena: 32 zł