24.03 – 15.04.2018
À la Flamande 3 – Pejzaż /

,,Pejzaż jest duszą ziemi, na której człowiek się rodzi i umiera i którą poniekąd stwarza. (...) Trudno wyobrazić sobie nasze malarstwo bez Chełmońskiego, Malczewskiego, Stanisławskiego i Fałata, rosyjskie bez Lewitana, francuskie bez Corota i Milleta, a holenderskie bez Ruisdaela i Rembrandta. Twórcy ci dają wybitny charakter swojego pejzażu i w tym leży ich wielka siła, zasługa i piękno” powiedział kiedyś Stanisław Czajkowski. Prace zaprezentowane na À la Flamande 3 dalece odbiegają od stylu wymienionych przez Czajkowskiego klasyków. Współczesny pejzaż wykracza poza ramy wypracowanych schematów – korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy. Na wystawie prezentujemy prace wykonane w różnych technikach – malarstwo, fotografie, kolaże, akwaforty i lightboxy. Pokazujemy pejzaże skonstruowane z warstw kolorów CMYK, stworzone z powidoków ruchu ciała czy będące impresją na temat procesów chemicznych zachodzących podczas oddychania.

Katalog aukcji znajduje się tutaj.

Ada Zielińska, Sebastian, 2016, cykl Horizontal Randoms, druk na papierze archiwalnym, 61 x 91 cm
Ada Zielińska, Sebastian, 2016, cykl Horizontal Randoms, druk na papierze archiwalnym, 61 x 91 cm

Dochód z aukcji przeznaczony jest na działalność wydawniczą Fundacji Propaganda.

Na aukcji pokażemy m.in. prace dwóch finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2017 – Mateusza Kokota i Marty Krześlak. Mateusz Kokot w swoich pracach skupia się na dialogu pomiędzy technologią, a materią biologiczną. Dwie fotografie ze zwycięskiego cyklu Crawlers zaprezentowane na aukcji, przedstawiają zmultiplikowane ciała, które przybierają abstrakcyjne i ograniczone formy pod wpływem ruchu.
Marta Krześlak na aukcję przeznaczyła dwa kolaże przestrzenne (Pozdrowienia z archipelagu, Obiecaj mi lawinę uniesienia) i obraz olejny (Pomóż mi odnaleźć nasze najpiękniejsze dni). Artystkę inspiruje zastana przestrzeń. Poszukuje nieoczywistości, która pojawia się często w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury.

 

 

Finalistka konkursu, która weźmie udział w À la Flamande 3, Agnieszka Mastalerz, analizuje w cyklu fotograficznym Mechanizmy dyscyplinarne kształt i materiał urządzeń łowieckich. Podejmuje temat opresyjności geometryzacji środowiska i przygląda się analogii między polowaniem i fotografowaniem. W aukcji weźmie również Krzysztof Maniak – finalista konkursu z 2015 roku, zajmuje się filmem, fotografią i performansem. Jego sztuka bazuje na działaniach w krajobrazie – m.in. wydeptywaniu ścieżek na polach czy budowaniu konstrukcji z gałęzi.

 

Mateusz Kokot, Crawlers 8, 2017, seria Crawlers, druk pigmentowy na papierze, 40 x 50 cm
Mateusz Kokot, Crawlers 8, 2017, seria Crawlers, druk pigmentowy na papierze, 40 x 50 cm

 

Na À la Flamande 3 pokażemy również prace artystów związanych z galerią Propaganda m.in. Kompozycja 9/16 i Kompozycja 16/16 Anny Barlik z cyklu Aurora Borealis, inspirowanego krajobrazem krajów nordyckich i Łańcuch górski Małgorzaty Turewicz-Lafranchi, obiekt stworzony z kabla powlekanego i metalowej siatki przemysłowej.

W ostatniej z cyklu À la Flamande aukcji młodej sztuki zorganizowanej we współpracy z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii znów zwracamy się ku młodym artystom. Zamykamy serię inspirowaną flamandzkimi mistrzami wystawą, w której rozpoczynający swoją drogę artyści, reinterpretują stare motywy i wskazują nowe, ciekawe kierunki poszukiwań twórczych.

 

Mariusz Tarkawian, Wanderlust, 2018, tusz i ołówek na papierze, 50 x 70 cm
Mariusz Tarkawian, Wanderlust, 2018, tusz i ołówek na papierze, 50 x 70 cm