Zuzanna Kofta 

Zuzanna Kofta – absolwentka malarstwa na warszawskiej ASP, na jej działania artystyczne składają się malarstwo, rysunek, instalacje artystyczne, sound art oraz praktyka z głosem. W swojej twórczości zajmuje się relacją człowieka z naturą (w tym zacierającą się granicą pomiędzy nimi), psychologicznym aspektem sztuki oraz narracyjnym potencjałem dźwiękowej sfery naszej rzeczywistości. Członkini improwizacyjnej grupy Sound in Space Orchestra, współzałożycielka kolektywu UKOJENIE, zespołu De Pedregal, duetów TORT oraz kuzugo. Aktywistka w ruchu klimatycznym Strajk dla Ziemi.
 

Podczas Enklawy powstała instalacja audio-wizualna MY poruszająca zagadnienie ludzkiego mikrobiomu- mikroorganizmów żyjących na naszej skórze i w naszym ciele, mających znaczący wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie. Mikrobiom, jego ilość i znaczenie, skłania do porzucenia klasycznego myślenia o sobie w liczbie pojedynczej, na rzecz pojmowania siebie w liczbie mnogiej – ja i mój mikrobiom. Ta zmiana sposobu myślenia nie następuje od razu, możliwe że najbardziej adekwatnym określeniem są ćwiczenia ze zmiany perspektywy. 
Takie postępujące małe ćwiczenia mają potencjał zmiany, otwierania się na inne organizmy oraz lepszego rozumienia swojego miejsca w świecie. 

Instalacja miała na celu stworzenie intymnej przestrzeni gdzie można było przez chwilę poobcować z częścią artystki – jej mikrobiomem, który pobrała ze swojego ciała.


Pobyt w Enklawie: 24 – 30.08.2020