Zeitgeist. Paweł Kowalewski /  Muzeum Jerke 

Muzeum Jerke w Recklinghausen przygotowuje wystawę Pawła Kowalewskiego, na którą m.in. skaładać się będą rzeźby (w większości nieprezentowane od ponad 30 lat) oraz najabrdziej znaczący obraz w jego twórczości Ja zastrzelony przez Indian. W kościele św. Piotra po przeciwnej stronie placu znajdą się wielkoformatowe prace na papierze z cytatami z Księgi Psalmów. Oba miejsca symbolicznie łączyć będzie wiązka światła laserowego. 

Jak się okazuje, to co było mocne, polityczne, kontrowersyjne trzy dekady temu, jest tak samo intensywne dziś. Czy to oznacza, że prace te zyskały nową aktualność? Niekoniecznie.

Aktualność ówczesna jak i dzisiejsza podkreśla ich uniwersalny charakter, to co zawsze dla Pawła Kowalewskiego było istotne – kwestie kształtujące autonomię jednostki wobec sił wyższych, nadprzyrodzonych i jak najbardziej doraźnych. I to jest właśnie Zeitgeist – wrażenie, że znajdujemy się tu i teraz, że nasze aktualne wybory kształtują przyszłość, a może nawet bardziej nasze pojmowanie przeszłości. 

Museum Jerke 
20 października – 25 listopada 2017 r.
Johannes-Jansen-Str. 7
Recklinghausen
Niemcy

www.museumjerke.com