Ada Zielińska / „ODJAZD” W BWA WROCŁAW GŁÓWNY

22/02 – 31/03/2019


Prace Ady Zielińskiej na wystawie w nowej galerii BWA Wrocław Główny.
Wernisaż: 22 lutego 2019, godz. 19:00.


"Wystawą tą próbujemy oswoić nową przestrzeń" – opowiada kuratorka Anna Mituś – "i przepracować nieuniknione skojarzenia jakie wywołuje. Reagujemy więc na swoisty kontekst miejsca i sytuację, w której znaleźliśmy się jako instytucja, wyruszając na przeciw temu, co nas czeka". Nowe miejsce mieści na antresoli dworca kolejowego, która powstała w 2016 roku, kiedy Wrocław pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz, gdy galeria Awangarda zostanie zamknięta w oczekiwaniu na pierwsze prace remontowe, BWA Wrocław dopisuje nowy rozdział, wykorzystując jako piątą – obok galerii Dizajn, SIC! i Studio – przestrzeń na prezentację sztuki współczesnej. Warto podkreślić też, że widowiskowe przeszklone okna skrzydeł bocznych galerii Awangarda nadal będą gościć prace artystów, stanowiąc „oderwaną witrynę” nowej galerii.

Pierwszą wystawę o tytule "Odjazd" przygotował niezwykły zespół kuratorski: Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Joanna Stembalska, czyli osoby, które od kilkunastu lat związane są z tą instytucją, w tym sam dyrektor. W nawach dworcowej antresoli zostaną pokazane prace zaprzyjaźnionych z BWA Wrocław i ważnych twórców (m.in. Krystian Truth Czaplicki, Wojciech Doroszuk, Grupa Luxus, Honorata Martin, Mariusz Waras, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski), którzy nie odwracają wzroku od biegu rzeczy i tak jak reszta próbują w nim przetrwać. "Ci artyści nie przyglądają się naszym sprawom, by sportretować je w udanych kadrach" – podkreślają kuratorzy – "lecz wyruszają razem z nami w podróż, o której nie wiemy przecież, jak się skończy". Na wystawie zobaczymy wybór prac, które mogą zaoferować intrygujące z punktu widzenia odkrywców – obserwacje fragmentów rzeczywistości. To bardzo różne rzeczy: filmy, wideo-performansy, dokumentacje, rzeźby, obiekty i instalacje. Częściowo wyszukane wśród najciekawszych wypowiedzi artystów na ten temat z ostatnich lat, częściowo zupełnie premierowe. Metaforycznie łączy je motyw namiotu, jako niezwykłej kondensacji przestrzeni egzystencjalnej i aksjologicznej, miniatury domu i kwintesencji gotowości do drogi. Jak dopowiadają kuratorzy: "każdy z nas (kuratorów, twórców, widzów) wnosi w tę przestrzeń ogromny ładunek własnych doświadczeń".

Wrocławski dworzec był już niejednokrotnie przestrzenią otwartą dla sztuki współczesnej, często w jej najbardziej eksperymentalnych formach. Ekspozycja "Odjazd" przypomni je w formie dokumentacji, zapraszając jednocześnie mieszkańców Wrocławia i przyjezdnych do wniknięcia nawet w te na co dzień niedostępne zakamarki naszej nowej galerii. "Wystawa będzie działać więc trochę jak „parapetówka” – opowiada dyrektor BWA Wrocław Marek Puchała. Galeria nie wydziela przestrzeni dla „zespołu” i przestrzeni dla „zwiedzających”. Chcemy, żeby wszyscy w ten sposób poczuli się trochę częścią naszego doświadczenia nowych osiedleńców".

artyści: Olaf Brzeski, Krystian Truth Czaplicki,
Czarny Latawiec, Wojciech Doroszuk, Krzysztof Gil, Wojciech Gilewicz, Grupa Luxus, Krištof Kintera, Zbigniew Libera, Honorata Martin i Maksymilian Podleśny, Karina Marusińska, Nomadic State, Łukasz Rusznica, Kama Sokolnicka, Mariusz Waras, Karolina Wiktor, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski i Hyon Gyon

ponadto: archiwum sztuki na dworcu i kino Zbyszek

kuratorzy:
Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Asia Joanna Stembalska

patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAMRadio Wrocław Kultura

 

galeria BWA Wrocław Główny
Antresola na Dworcu PKP Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105