NOC MUZEÓW 2019 / FINISAŻ WYSTAWY I PERFORMANS / EWA I JACEK DOROSZENKO 2019-05-18

Finisaż wystawy: 19:00-23:00 / Performans dźwiękowy: 20:00

W trakcie Nocy Muzeów 2019 zapraszamy do Propagandy na finisaż wystawy Ewa i Jacek Doroszenko How to Travel. Wystawa stanowi audiowizualne studium sposobów, w jaki współczesna kultura zmienia nasze tęsknoty za idyllicznymi krajobrazami naturalnymi. How to Travel to narracja złożona z prac, które podejmują próbę odpowiedzi na zwodnicze pytanie – czym jest dokumentacja pejzażowa w XXI wieku?

O 20:00 rozpocznie się performans, w trakcie którego artyści wykonają specjalnie przygotowaną kompozycję dźwiękową, wykorzystującą instalacje znajdujące się w przestrzeni galerii Propaganda. Kontynuując dotychczasową drogę twórczą, artyści będą eksplorować możliwości jakie niosą fizyczne zakłócenia emisji dźwiękowych.


Ewa Doroszenko – w swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media, m.in. wideo, instalację, fotografię, malarstwo. Doktor sztuk plastycznych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), laureatka wielu konkursów, m.in. DEBUTS 2018 (doc! photo magazine), Young Lynxes 2018 (Contemporary Lynx), Debut 2018 (Lithuanian Photographers Association) oraz beneficjentka licznych programów rezydencyjnych: Re_Act contemporary art laboratory na Azorach w Portugalii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Jej prace publikowane były w magazynach takich jak Der Greif, Vice, NEO2, The Bosco Magazine, The Forumist, YET magazine, The Calvert Journal, Daily Serving, Metal, Flat Magazine, Detroit Center for Contemporary Photography.
www.ewa-doroszenko.com

Jacek Doroszenko – pracuje głównie w obszarze wideo, instalacji oraz dźwięku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Beneficjent licznych programów rezydencyjnych, m.in. Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Praga w Czechach, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, FIESP Cultural Center Ruth Cardoso w Sao Paulo, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Propaganda w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, The Herbert Art Gallery & Museum w Coventry, Galerii Kasia Michalski w Warszawie, Galerii Pauza w Krakowie, Klaipeda Culture Communication Center w Kłajpedzie, Institut für Alles Mögliche w Berlinie, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, Cidade das Artes w Rio de Janeiro. Występuje w duecie muzycznym Mammoth Ulthana oraz solo, a wraz z Ewą Doroszenko współtworzy projekt audiowizualny Soundreaming.
www.doroszenko.com
 

Więcej informacji o Nocy Muzeów w Warszawie: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow