EARTH-BODY / GEOLOGICAL MUSEUM OF MEXICO CITY

5/02 – 7/04/2019

Kuratorzy Jonatan Habib Engqvist and Gabriel Mestre Arrioja

Tytuł wystawy Earth-Body stanowi nawiązanie do pracy artystki Any Mendiety z końca lat siedemdziesiątych. Wystawa została zaprojektowana specjalnie dla Muzeum Geologicznego w Mexico City, a jej otwarcie towarzyszy Mexico City Art Week 2019.

Kuratorzy zaprosili 12 artystów do stworzenia prac o charakterze site-specific angażujących kolekcję oraz unikalne XIX-wieczne wnętrze muzeum, które reprezentuje koncepcje i marzenia obecne w nauce i polityce tamtego okresu. Wprowadzenie sztuki współczesnej do przestrzeni Muzeum Geologicznego stanowi zaproszenie do refleksji nad przeszłymi postulatami nowoczesności i ideami nieudanego rozwoju, jednocześnie angażując współczesne praktyki artystyczne wykraczające poza miejski i podmiejski mainstream. Wystawa porusza tematykę feministyczną, zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, imigracją i dekolonizacją poprzez różnorakie odniesienia do wyobrażeń o ciele i ziemi. Odwołuje się również do rdzennej wiedzy, tworząc przestrzeń, która nie podlega stygmatyzacji.

Artyści: Abraham Gómez, Ane Graff, Anna Rún Tryggvadóttir, Gabriel Mestre Arrioja, Héctor Vargas, Hesselholdt & Mejlvang, Marja Helander, Nikolina Ställborn, Pablo Castillo, Pepe Mogt i Raymundo Barnett.
 

Wystawie towarzyszy program wystąpień i pokazów m.in. wykład Jacka Sosnowskiego o nekropolityce i ekstraktywiźmie, Karen Cordero, o ideach feministycznych i ekologii, Antonio Coello o rozwoju kinematografii na terytorium Seri, koncert rapera Seri Zara Monroy’a oraz wystąpienie artystki i wykładowczyni Martínez Pérez z San Juan Chamula, Chiapas.