WARSZTATY Z DEMIÁNEM FLORESEM / 14 – 17 MAJA

Drzeworytnictwo jako współczesna praktyka artystyczna

Intensywne warsztaty drzeworytnicze, których efekt będzie częścią wystawy meksykańskiego artysty, Demiána Floresa w Warszawie, stanowić będą laboratorium eksperymentalne oparte na drzeworycie. Na zajęciach grafika będzie analizowana jako medium samo w sobie, wpływające na inne środki wyrazu artystycznego oraz dziedziny sztuki.

14 – 17 maja 2019
godz. 10:00 – 12:00 oraz 14:00 – 17:00

Adres: Propaganda, ul. Foksal 11/1, 00-372 Warszawa

Warsztaty skierowane są do studentów sztuk pieknych i artystów profesjonalnych mających pojęcie o sztuce drzeworytnictwa.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: press@emexico.pl do 9 maja 2019. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty prowadzone są w jęz. hiszpańskim z tłumaczeniem na jęz. polski.

Warsztaty organizuje Ambasada Meksyku w Polsce wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i galerią Propaganda w ramach wystawy Krwią i ogniem. Sztuka Demiána Floresa, która ma miejsce w Ogrodzie Rzeźb Juana Soriano w Owczarni/Podkowie Leśnej.

Demián Flores – meksykański artysta wizualny wykorzystujący w swojej pracy różne techniki: od grafiki poprzez malarstwo, aż po drzeworytnictwo. Flores urodził się w 1971 r. w Juchitán, w stanie Oaxaca w Meksyku. Silny wpływ wywarły na niego działania społeczne artysty-grafika ze stanu Oaxaca, Francisca Toledy oraz powstałego w jego rodzinnym mieście socjalistycznego ruchu społecznego COCEI (Koalicja Robotnicza, Chłopska i Studencka). W późniejszym czasie owe doświadczenia przyczyniły się do założenia Centrum Kultury La Curtiduría, przestrzeni więzi społecznościowej, która otworzyła swoje drzwi w konflikcie socjopolitycznym (Oaxaca,  2006 r.). Obecnie przestrzeń ta prowadzi wspólnotowe programy z różnymi grupami i regionami, jakimi są Kliniki Specjalizujące się w Sztuce Współczesnej (CEACO), które przyczyniają się do edukacji alternatywnej o sztukach wizualnych w mieście Oaxaca oraz Warsztat Grafiki Współczesnej (TAGA), otwarta przestrzeń stworzona do nauczania i tworzenia grafik. Artysta jest również laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i stypendiów, takich  jak m.in stypendium Pollock Krasner Foundation, New York, E.U.A. (2006) oraz stypednium pobytowe Rządu Francji i Meksyku w la Cité des Arts w Paryżu, we Francji (2002). Prace Floresa są częścią europejskich kolekcji sztuki: m.in. British Museum i Essex Collection of Latin American Art w Anglii., Hangar 7 w Salzburgu w Austrii oraz uniwersytetu Universidad Politécnica de Valencia w Hiszpanii.