SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ


PORT ŻERAŃ
Rzeźba Ewy Doroszenko pt. Fala mikrotonowa jest inspirowana pejzażem dźwiękowym (ang. soundscape) warszawskich terenów nadwiślańskich. Kompozycja ukazuje kolejne etapy przemieszczenia się i przekształcania fal, ilustruje subtelne wrażenia słuchowe. Fala mikrotonowa jest przestrzenną interpretacją motywu wody, który pojawia się również na muralu stworzonym przez artystkę dla osiedla w Porcie Żerań. Jej konstrukcja przywodzi na myśl rozchodzące się na wodzie kręgi, ślady po ruchu. O każdej porze dnia wygląda inaczej, ponieważ jej integralną częścią jest rzucany na trawę cień.


OSIEDLE AMSTERDAM
Mariusz Tarkawian nieustannie obserwuje, rejestruje i komentuje rzeczywistość, używając do tego ołówka i papieru. Rysuje zarówno w małych notesach wielkości pocztówki, jak i na wielkoformatowych zwojach. Dla Osiedla Amsterdam stworzył serię murali przedstawiających typowy dla tego regionu krajobraz – m.in. tulipanowe pola i pejzaż z młyńskimi wiatrakami.




CYBERNETYKI 17
Soroban/Liczydło to nawiązanie do dwóch koncepcji ważnych dla współczesnej Cybernetyki: tytułowego liczydła (soroban w języku japońskim znaczy liczydło) oraz kodu ASCII – podstawowego formatu zapisu języka w kodzie zrozumiałym dla komputerów. Punktem wyjścia była taśma perforowana, która służyła jako sposób wprowadzania informacji do komputerów w czasach, kiedy wytyczana była ulica Cybernetyki w Warszawie. Długie papierowe wstęgi były dziurkowane w odpowiednich miejscach, co przekładało się na kod binarny. W pracy Soroban/Liczydło artyści, chcą uzyskać efekt dziurkowania przestrzeni przy użyciu świetlistych kul białych i matowych kul czarnych. Rzeźba ma „perforować” przestrzeń placu i zwracać na siebie uwagę. Soroban/Liczydło to wspólny projekt malarki i graficzki Marty Paulat oraz Jana Mioduszewskiego – malarza, autora obiektów malarskich, instalacji, nieruchomych performansów i interwencji w przestrzeni publicznej.
SAWA PARK
Dedykowane przestrzeni Sawa Parku realizacje Mariusza Tarkawiana, Anny Barlik i Jakuba Ciężkiego stały się wyróżnikami położonego w centrum Saskiej Kępy obiektu. Wielkoformatowy rysunek Tarkawiana oddaje wyjątkowy charakter Saskiej Kępy jako miejsca towarzyskich spotkań i relaksu. Instalacje Barlik i Ciężkiego zapraszają do nawiązania swobodnego kontaktu ze sztuką w miejscu zwyczajowo pełniącym funkcje handlowe i biurowe. Te związane z lokalnym otoczeniem i jego atmosferą dzieła budują relację instytucji z okolicą i mieszkańcami.



zdjęcia: Zuzanna Głód, Ada Zielińska